- Drevené (zobcová flauta, priečna flauta, pikola, klarinet, hoboj, fagot, kontrafagot, saxofón, anglický roh)
- Plechové (trúbka, lesný roh, tuba, pozauna alebo trombón)
Flauta zobcová (recorder) patrí medzi drevené dychové nástroje, pretože sa pôvodne vyrábal z dreva, neskôr kombináciou kovu a dreva a v súčasnosti väčšinou z plastu. Poznáme päť štandardných druhov zobcovej flauty podľa veľkosti a výškového rozsahu: sopraninová flauta – rozsah f2 až c5, sopránová flauta – rozsah c1 až d3, altová flauta – rozsah f1 až c4, tenorová flauta – rozsah c2 až f4, basová flauta – rozsah f až c3. Využívala sa v renesančnej a barokovej hudbe, neskôr ju nahradila priečna flauta. V súčasnosti sa občas objavuje aj populárnej a džezovej hudbe. Patrí medzi vynikajúce základné školské hudobné nástroje, najmä pre jednoduchosť ovládania a príjemný zvuk.
Flauta priečna – patrí medzi drevené dychové nástroje. V súčasnosti sa vyrába takmer výlučne z kovu. Flauta sa používa v symfonickom orchestri, veľkých kapelách, dychových orchestroch, vojenských a pochodových súboroch, v komorných zoskupeniach a orchestroch, občas sa špeciálne využíva v rockovej a džezovej hudbe. Skladá sa z 3 častí: hlavica (s otvorom na pery, ktorým prúdi vzduch dovnútra), stredný diel (s klapkami, otvorenými alebo zatvorenými, na vytváranie rôznych tónov) a spodný diel.
Priečna flauta patrí medzi najstaršie hudobné nástroje a prešla svojím vývojom. Pochádza z Ázie a v Európe sa objavila v 12. storočí. Asi najvýznamnejším inovátorom tohto nástroja bol Theobald Böhm, ktorý v roku 1832 zmenil vŕtanie dierok podľa akustických pravidiel a vytvoril klapkový „Böhmov“ systém.
Typy fláut:
- Picola – nemá tretí spodný diel a znie o oktávu vyššie. Vznikla na konci 18. storočia. Používa sa v symfonickom orchestri.
- Sopránová – to je bežná priečna flauta.
- Altová – je väčšia a znie o kvartu nižšie.
- Basová – väčšia a znie o oktávu nižšie.
Klarinet (z talianskeho clarino) je drevený jednojazýčkový dychový nástroj. Zvuk vzniká tak, že prúd vzduchu z úst hráča rozochvieva bambusový plátok pripevnený na zobcovom hornom diele – hubičke. Výška tónu sa mení zakrývaním a otváraním dierok a takzvaným prefukovaním. Tón klarinetu tvorí spojovací článok medzi pomerne chladným tónom flauty a otvoreným tónom hoboja a s oboma znie dobre. Klarinet využíva Böhmov alebo Heckelov systém klapiek. Skladá sa zo 4 častí: zobcový horný diel (hubička), krátky súdok, dve alebo len jedna stredná časť s klapkovým mechanizmom, ozvučník nelievikovitého tvaru. Klarinet môže mať rôzne ladenie (As, Es, C, B a A) a má pomerne veľký rozsah (4 oktávy). So svojím zvláštnym zvukom sa využíva takmer vo všetkých druhoch, žánroch a štýloch, od klasickej hudby, cez populárnu až po džez.
Hoboj je drevený dychový nástroj, je dvojplátkový, ladený v C a má klapkový mechanizmus. Do rodiny hobojov patrí aj anglický roh, ktorý je väčší, nižšie ladený a s hruškovitou ozvučnicou. Poznáme tiež tzv. milostný hoboj, basový hoboj a sopraninový musette.
Fagot je drevený dychový nástroj. Je väčší a má „bručivý“ zamatový hlboký zvuk. Pomalými hlbokými tónmi dokáže vyjadriť ponurú náladu, staccatom zase komickosť a veselosť, Smerom k vyšším tónom sa jeho zvuk „zužuje a zjemňuje“. Ešte nižšie tóny dokáže vytvoriť kontrafagot. Uplatnenie fagota je tak v symfonickej i komornej hudbe.
Saxofón je dychový nástroj vyrábaný prevažne z mosadze. Nástroj bol pôvodne skonštruovaný za účelom zaplnenia medzery medzi drevenými a plechovými nástrojmi. Aj napriek tomu že má nižší rozsah ako jeho predchodca klarinet, časom získal na ešte väčšej popularite. Je využiteľný v koncertných zoskupeniach, ale aj veľkých orchestroch. Obľubu získal predovšetkým v žánroch jazzu, dychovky a rocku. Saxofón skonštruoval belgický nástrojár, flautista a klarinetista Adolphe Sax v roku 1840. Druhy: sopraninový, sopránový, altový, tenorový, barytónový, basový, kontrabasový.
Anglický roh je dychový drevený nástroj patriaci do rodiny hobojov ako jeho altový zástupca. Anglický roh znie o kvintu nižšie, než v notovom zápise, t. j. c1 v notovom zápise by bolo f. Používa sa väčšinou v symfonických orchestroch.
Drevené dychové nástroje – ukážky aj s odkazmi
Zobcová flauta (recorder)
- Marcello: Concerto for recorder in d-minor 1st mv -by Kaneko
Flauta
- Cécile Chaminade – Concertino for flute op. 107 – Duo du Rêve – Thank you Miyazawa flute
- Claude Debussy – Prélude à l’après-midi d’un faune (Prelúdium k Faunovmu popoludniu) – Soli: Ulla Miilmann / Kristine Vestergaar
- Debussy Prélude à l’après-midi d’un faune – Leonard Bernstein
Klarinet
- W.A.Mozart – Clarinet Concerto [Sharon Kam]
- Woody Allen playing clarinet
Hoboj
- W.A Mozart: Oboenkonzert C-Dur KV 314 ∙ hr-Sinfonieorchester ∙ François Leleux ∙ Andrés Orozco-Estrada
- Fagot (basson)
- Antonio Vivaldi – Concerto in E minor for Basson, RV 484
Saxofón
- GLAZUNOV Concerto for Alto Saxophone and String Orchestra with Joseph Lulloff, saxophone, John Coltrane with Stan Getz – Live in Germany (1960), Felix Slováček (sopránsax.) – Concerto de Aranjuez (1980)
Anglický roh (Englischhorn)
Hoboj a anglický roh v Novosvetskej symfónii A. Dvořáka